Blog

Çocuklarla evde oynanacak oyunlar

Oyun, çocukların dünyayı tanımalarını sağlayan ve çocuğun her tür gelişimini destekleyen önemli bir araçtır. Çocuklar oyun sayesinde öğrenir ve gelişim görevlilerine yönelik becerileri oyun yoluyla geliştirirler.  Özellikle koronavirüs salgın günlerinden bu yana aileler, eğlenceli vakit geçirmek ve çocukları ile iletişim kurmak için çocuklarla evde oynanacak oyunlar konusunda destek talep etmektedir. Evde çocuklarla birlikte oynanabilecek oyunların sayısı ise bir hayli fazladır. Bu oyunlar saklanbaç gibi klasik oyunlardan zeka geliştirici faaliyetlere, oyuncaklarla ya da farklı materyallerle desteklenen etkinliklere kadar geniş bir yelpazede ele alınabilir.

Çocuklar özellikle sevdikleri oyuncaklarla hayal güçlerini kullanarak oyun oynamayı severler.  Çoğu zaman oyunlarına büyüklerini de katmak isterler.  Yetişkinler, çocuklarının oyun zamanlarını onları tanımak ve onlarla iletişim kurmak, aynı zamanda da onlara örtük biçimde bir şeyler öğretebilmek için bir fırsat olarak değerlendirebilir.  Bunun için ebeveynler çocuklarla evde oynanacak oyunlar konusunu özellikle önemser.

3-4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar

3-4 yaş grubunda hayal gücü oldukça zengindir. Çocukların hayal güçlerini kullanabileceği oyunlar tasarlayabilirsiniz. 3-4 yaş çocuğu evde çadır yapımı, yastık gibi materyalleri kullanarak kendilerine ait bir ev inşaa etme gibi oyunlardan hoşlanırlar.  Bu yaş grubundaki çocuklarla evcilik oynanabilir, ayrıca veterinerlik, doktorculuk gibi meslek oyunları ile de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. 3-4 yaş çocuklarla evde oynanabilecek oyunlar arasında kukla tiyatrosu da çocuğun dil gelişimi için oldukça önemlidir. Çocuklarınızla el kuklalarını kullanarak kukla gösterileri planlayabilirsiniz.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

3-4 yaş çocukları yaratıcı drama oyunlarından zevk alır. Ayrıca taklitçiliği de çok severler. Bu yaş grubunda çocuklarla kısa bir olay hikayesi yazarak,  bu hikayede rol dağılımları yapıp hikayeyi canlandırabilirsiniz. Ayrıca bu yaşlardaki çocuklarla köpek balıkları, tatlı canavarlar gibi hayali kahramanlar yaratarak onlardan saklanma ya da onlarla iletişim kurmaya çalışma gibi farklı oyunlar tasarlayabilirsiniz. 3-4 yaş grubu çocuklarla evde oynanacak oyunlar

  • Parmak ve yüz boyama
  • Lego
  • Puzzle
  • Küp bloklar
  • Müzik aletleri ile parça besteleme

2 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar

2 yaş grubu çocukları, özellikle en sevdikleri oyuncaklarıyla tek başına oynamaktan hoşlanır. Bu yaş grubunda çocuklar için oyuncak seçimleri nde cinsiyete dikkat edilmesi önem kazanmaktadır. Çocukların birlikte yaratacağınız çadır gibi özgün bir oyun alanında özgürce  oynamasına fırsat verebilirsiniz. Kız çocukları,  bebeklerini uyutma, bebeklerine yemek yedirme gibi oyunlardan hoşlanır. 2 yaş erkek çocuklarıyla arabaları için park yeri, basit malzemeler kullanarak hayvanları için ahır yapabilirsiniz. 2 yaş grubu çocuklarla evde oynanacak oyunlar:

  • Yapboz oyunu 2 yaş grubu için ince motor gelişimini de destekler.
  • Evcilik oyunu bu yaş grubunda cinsiyet rollerinin gelişmesinde yardımcıdır.
  • Deve cüce oyunu gibi klasik oyunlar çocuklarda kinestik zekayı güçlendirir.
  • Oyuncak saklama oyunu 2 yaş çocuğuna nesneleri tanımada ve alt-üst ve yön kavramlarını öğrenmede yardımcı olur.  Bu oyunda çocuğunuzdan oyuncağını herhangi bir yere saklamasını isteyin.  Oyuncağı birlikte ararken ‘bakalım masanın altında mı?’, ‘bakalım koltuğun üstünde mi?’  gibi yönergelerle çocuğunuzun eşyaları,  yönleri tanımasını sağlayın.

İlginizi çekebilir: Teknolojinin Yararları ve Zararları