Blog

Farklı Ülkelerdeki Çocukların Oynadığı Oyunlar ve Giysileri

Çocukların  oyunları, kıyafetleri,  gelenek ve görenekleri yaşadıkları ülkelere göre farklılık gösterir. Çocuk oyunları yaşanılan coğrafyanın fiziki ortamına, toplumsal kurallara göre ortaya çıkmakta ve çocuk oyunlarının kuşaklararası aktarımı kültür yoluyla sağlamaktadır. Dolayısıyla oyunlar toplumların kültürel zenginliklerinden güç alır ve ülkeler arasında çocuk oyunlarında farklılıklar bulunmaktadır. Farklı ülkelerdeki çocukların oynadığı oyunlar ve giysileri eğitim materyali tasarımlarında da ilham vermektedir.

Farklı Ülkelerdeki Çocukların Oynadığı Oyunlar ve Giysileri ; Japon çocukları bidama ile eğleniyor

Japon çocuklarının oynadığı geleneksel çocuk oyunlarından biri bidama’dır.  Bidama oyunu misket oyununa benzemektedir. Misket biçiminde renkli küre şeklindeki  bidamalar kullanılarak şişeler devrilmeye çalışılır. Japon çocuklarının geleneksel oyunlarından Kagome Kagome oyununda ise ebenin gözleri bağlanır ve diğer oyuncular ebenin etrafında şarkı söyleyerek dönmeye başlar. Şarkı durduğunda ebe, arkasındaki çocuğun ismini tahmin etmeye çalışır. Diğer ülkelerin çocuklarının oynadığı oyunlar ve giysileri içinde Japon erkek çocuklarında kuşak, kız çocuklarında yöresel elbiseler önem kazanmaktadır.

Meksika’ nın Fasulyeleri

Meksika’da oynanan Fasulyeleri yakala oyunu grup halinde gerçekleştirilen eğlenceli bir aktivitedir. Oyunun oynanması için bir bahçe gerekiyor. Farklı ülkelerdeki çocukların oynadığı oyunlar ve giysileri içinde yer alan fasulye oyununda  bahçeye küçük bir çukur kazılarak her çocuğa eşit sayıda fasulye verilir. Çocuklar ellerindeki fasulyeleri, çukurun 2 metre uzağındaki bir çizgi üzerinde durarak çukura atmaya çalışır.  Daha sonra çocuklar çukura attıkları fasulyeleri  avuçlarında toplarlar.  Oyunun finalinde çocuklar avuçlarına topladıkları fasulyeleri havaya atarak tekrar tutmaya çalışırlar.  Oyunun sonunda avucunda en çok fasulye kalan çocuk oyunu kazanır. Meksika çocuklarının geleneksel kıyafetler içerisinde geleneksel şapka önemli bir aksesuardır.  Meksika’ da çocukların kıyafetlerinde fırfırlar, neon renkler, kabarık etekler ve ipek kumaş öne çıkmaktadır.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Afrika’da mamba, Küba’da ortayı bul

Afrika çocuklarının oldukça eski geleneksel oyunlarından mamba ismini zehirli olan bir yılan türünden alır bir grup oyunu olan lambada oyun sınırları çizilerek belirlenir çocuklar oyunda alanın içinden çıkmamak zorundadır bir çocuk bomba olur ve diğer çocukları yakalamaya çalışır yakalanan her çocuk mambanın arkasına geçerek omuzlarından tutar ve  yılanın gövdesini oluşturur.  Mamba tüm çocukları  yakaladığında ebe değişir. Afrika çocuklarının gelenekler kıyafetleri içinde egzotik desenler, uzun elbiseler dikkat çekmektedir.  Küba’da farklı ülkelerdeki çocukların oynadığı oyunlar ve giysileri denildiğinde ortayı bul akla gelir. Ortayı bul oyunu evde ya da açık mekanlarda yapılabilen bir aktivitedir gruplar halinde oynanan bir oyundur duvar veya  kağıda bir daire çizilir. Ebenin gözleri bağlanır. Ebe etrafında 3 kez döndürülerek daire çizilmiş olan kağıdı ya da duvarı bulması beklenir. Bu sırada ebe sürekli şaşırtılmaya çalışılır. Ebe dairenin tam ortasına ya da ortaya yakın bir yere kalemde veya tebeşirli dokunmalıdır.  Kübalı çocukların kostümlerinde ülkenin geleneksel dans kostümlerinin izleri vardır, geniş etekler, yelek, şapka, kısa topuk.

Farklı Ülkelerdeki Çocukların Oynadığı Oyunlar ve Giysileri ; Fransa’da kasnak

Fransa’nın çocuk oyunlarından kasnak oldukça eski bir oyundur. Farklı ülkelerdeki çocukların oynadığı oyunlar ve giysileri içinde ilk akla gelenlerden kasnak, iki kişiyle oynanır. Oyun malzemeleri iki çubuk ve kasnak adı verilen bir çemberdir. Oyuncular kare ya da daire şeklinde işaretlenmiş bir alanda karşılıklı dururlar ve birbirlerine kasnağı atarlar. Burada amaç kasnağı eldeki çubukla yakalamayı çalışmaktır. Kasnağı düşüren oyunu kaybeder. Fransa’ nın yöresel çocuk kostümlerinde yakalıklar ve balon kollar dikkat çekicidir.