Blog

Matematik ile ilgili filmler

Matematik , hayatımızın içinde olan önemli bir bilimdir. İlkokuldan itibaren tanıştığımız sayısal bir ders olarak da okul çağı boyunca yaşamımızın içindedir.  Bununla birlikte Matematik bilimi birçok sanat eserine, kitaba ve filme de konu olmuştur. Matematik ile ilgili filmler sadece matematik bilimi ile ilgilenenler için değil, hayatı anlamak ve hayatın içinde insanın yerini tanımak isteyenlerin de izlemesi gereken filmler arasındadır.

Matematik ile ilgili filmler denildiğinde çok sayıda yapım akla gelmektedir. Bu filmlerden bazıları ise hemen hemen herkesin izleyip etkisiden kurtulamadığı  kült yapımlardır.

Sonsuzluk Teorisi

Sonsuzluk Teorisi filmi de matematik ile ilgili filmler listelerinin başında yer almaktadır.  Film, Hint matematikçi Sriniasa Ramanujan’ ın hayatını konu edinir. Ramanujan’ ın 25 yaşındaki bir sevk memurundan bir Matematik dehasına dönüşümünün öyküsünü izleriz. Kolej yıllarında matematiğe karşı ön yargısı nedeniyle başarısız olup eve kapanan Ramajuan’ın Matematik profesörü  Hardy ile yollarının kesişmesi Ramajuan’ ın  hayatında bir dönüm noktası olacaktır.

Can Dostum

Can dostum filminde zeka düzeyi oldukça yüksek temizlikçi temizlikçi bir genç olan Will Hunting ile tanışırız. Will’ in dünyası,  temizlik yaptığı bir sınıfta yken tahtada yazılı olan dünyanın en zor matematik sorularından birini çözmesi ile değişir. Matematik profesörü tarafından keşfedilen Will, kazaya karışarak hapis cezasına çarptırıldıktan sonra profesör ile farklı bir iletişim içine girecektir.

Pi

İlk kez 1998′ de beyazperdeye de yayınlanan yönetmenliğini Darren Aronofsky’ in yaptığı Pi filmi bilim kurgu ve gerilim türünde bir yapımdır.  Filmde Matematik dehası Max,  pi sayısına yönelik takıntı derecesinde algı geliştirmiştir.  Max, tüm dünyanın bir kodlama gizlediğini düşünmekte, doğanın bu büyük sırrını çözmeye çalışmaktadır . Bu tecrübesinde önemli deneyimler kazanacak ve bu yüzden birçok veriyi kullanmaya kalkışacaktır.  Elde ettiği bazı sonuçları saklamak için kendini  büyük bir mücadelenin içinde bulur.

Yağmur Adam

Matematik ile ilgili filmler denildiğinde Yağmur Adam’ ı da es geçmemek gerekir. Her dönemde sevilerek izlenen Yağmur Adam, otistik bir matematik dehası Raymound ile kardeşi serseri Charlie’ nin tanışmasını konu ediniyor.  Babasının ölümü üzerine, babasının tüm mirası  abisi Raymond’ a bıraktığını öğrenen Charlie, abisini rehabilitasyon merkezinden kaçırarak mirasın bir kısmından vazgeçirmek için ikna etmeye çalışır. Abisi ile birlikte çıktıkları yolculuk, Charlie için tahmin dahi edemeyeceği  bir deneyime dönüşecektir.

X+Y

İçine kapanık bir genç olan Nathan’ ın kendini ifade edebildiği tek alan olan Matematik ile olan ilişkisi,  uluslararası Matematik olimpiyatlarına dek uzanacaktır.  Nathan’ ın  özel öğretmeni Mr. Humphreys ile aralarında geçen öğrenci ve öğretmen ilişkisi filme damgasını vurmuştur. Filmin komedi türünde eğlenceli bir yapım olduğunu da ekleyelim. 

Aşk ve Zeka

Matematik ile ilgili filmler içerisinde ilk akla gelenlerden Aşk ve Zeka,  birbirini seven  Edward ile Catherine’ in arasını yapmaya çalışan Albert Einstein karakteri ile ilgi çekici bir yapımdır. Eğlenceli  bir yapım olan Aşk ve Zeka filminde Tim Robbins’ in hayat verdiği Ed karakteri, filmin çarpıcı detayları arasındadır.

Gizli Sayılar

Margot Lee Shettely’ in Gizli Sayılar adlı romanının beyazperdeye uyarlaması olan yapım,  3 siyahi  kadın bilim insanının NASA’ da gösterdiği başarıyı konu edinmektedir. Dramatik ve biyografik bir tür olan Gizli Sayılar Theodofre Melfi imzasını taşıyan çarpıcı eserlerdendir.

İlginizi çekebilir: Çocuklarla evde oynanacak oyunlar