Eğitim

Mersin Lise | En İyi Mersin Lise Fiyatları Yorumları Listesi

Mersin Lise | En İyi Mersin Lise Fiyatları Yorumları Listesi; Mersin en iyi liseler bünyesinde eğitim almak isteyen binlerce öğrenci için 2019 yarışı sona erdi. Hem LGS sınavı hem de kurumsal sınavlar düzenlendi, alınan puanlar açıklandı. Mersin liseler taban puanları, kontenjanları ve yüzdelik dilimleri belli oldu. Şimdi sıra tercihlerde. Mersin en iyi liseler arasındaki herhangi bir okula yerleşebilen, yerleşemeyen tüm öğrenciler kısa bir süre sonra eğitim hayatlarına yeni bir okulda başlayacak olmanın heyecanı içindeler. Tabi ki pek çok öğrencinin hayali; tercih ettiği okula yerleşebilmek.

Tercihler MEB’in ilgili sayfasında yer alan 2019 LGS tercih robotu ile yapılabileceği gibi herhangi bir ortaokulun müdürlüğünde de yapılabiliyor. Fakat okullarda tercih yapacakların tercih listelerini okul müdürlüğüne onaylatmaları unutulmaması gereken bir detay. İşini son ana bırakmak istemeyen öğrenciler okul tercihlerini hemen gerçekleştirirken, beklediği puana ulaşamayan ve okul seçimi konusunda tereddüt yaşayan öğrenciler için bu süre biraz daha sona sarkabilir. Fakat son günlerde yığılmalardan kaynaklı problemler yaşanabileceği öngörülerek sürenin dolmasını beklemeden tercih yapmakta yarar var. Tercihler yapılmadan önce 2019 LGS tercih kılavuzu mutlaka gözden geçirilmeli ve özellikle detaylara çok dikkate dilmeli. Sıralamayı doğru yapmak da istenilen okula girebilmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu.

Sınav hazırlıklarına aylar ve hatta yıllar öncesinden başlayan öğrenciler işin en stresli yanını atlatmış olsa da, bu sistem devam ettiği sürece her yıl yeni öğrenciler Mersin en iyi liseler kapsamında eğitim alabilmek için bu yarışa katılmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu tür sınavlar pek çoğumuz için kesinlikle eğitim sistemimiz içinde varlığına son verilmesi gereken sınavlar olarak görülüyor. Fakat ortada bir gerçek var ki; Mersin Anadolu Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri gibi bilim ağırlıklı okullara illerde talep çok fazla. Okul sayısı yetersiz ve okul kontenjanları da sınırlı tabi ki. Bu da bir şekilde okula talip olan öğrencilerin seçilmesi ya da elenmesi gerekliliğini doğuruyor haliyle. Tıpkı üniversite sınavlarında olduğu gibi.

Tabi ki; hepimizin gönlü, çok yakın zamanda eğitim sistemimizin tüm öğrencilerimizi istedikleri, ilgi duydukları, yetenekli oldukları alanlarda sınavsız olarak eğitim alma imkânı tanıyacak düzeye gelmesinden yana. Fakat şu anki şartlarda bu mümkün değil yazık ki. Ve şartlar olgunlaşmadığı sürece de bu sınavlar hayatımızda var olmaya devam edecekler.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Mersin Lise | En İyi Mersin Lise Fiyatları Yorumları Listesi

Mersin liseleri diğer okul seçeneklerine oranla tercih sürecinde en çok zorlanılan okullardır. Bu; sadece lise eğitiminin öneminden değil; aynı zamanda liselerin farklı eğitim kapsamlarına sahip birçok seçenek içermesinden de kaynaklanmaktadır. Öğrenciler bu seçenekler içinden kendi ilgi alanlarına uygun ve kafalarında oluşturdukları üniversite profili ile uyumlu bir okul seçmek zorundadır. Aksi takdirde lisede alacakları eğitim üniversite başarı puanlarına olumsuz bir şekilde yansıyabilir.

Mersin sınav hazırlık liseleri

Genellikle meslek alanlarına yönelik eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mersin Anadolu Sağlık Meslek Liseleri temel dersler bakımından diğer lise seçeneklerine göre daha pasif kaldığından, bu okulları tercih edecek bireylerin yüksekokullarda ya da üniversitelerde de aynı alanda eğitim almayı planlıyor olması gerekmektedir. Sayısal puan ya da sözel puan türü için hedef belirleyen öğrencilerin bu okullarda alacakları eğitimler üniversite sınavında dezavantaj olarak karşılarına çıkabilir. Aynı şekilde sözel puan hedefleyenlerin Mersin Anadolu Fen Liseleri grubunda ya da sayısal puan hedefleyenlerin Sosyal bilimler grubunda eğitim alması da hedeflerine giden yolda önlerine set çekebilir. Bu nedenle Mersin Liseleri arasından okul tercihi yapmadan önce gelecek kariyerleri için sağlıklı bir planlama yapmaları ve bu plan doğrultusunda bir strateji geliştirerek lise seçimini bu yönde kullanmaları daha uygun olacaktır.

LGS sınavına katılarak puanlarına ve başarı yüzdelerine göre tercih yapacak olan öğrenciler tercih haklarını LGS puanı ile öğrenci alan özel liseler ya da nitelikli devlet liselerinden yana kullanabilirler. Kurum sınavları ile öğrenci alan özel liseler bu kapsamın dışındadır. Bu okulları hedef olarak belirleyenler LGS sınavına katılmaksızın, sadece kurum sınavında başarı sağlayarak okullara giriş yapabilirler. Tabi ki Mersin Liseleri arasında sınav şartı aramaksızın sadece adres kriterinin yerine getirilmesi ile kayıt yaptırılabilecek okullar da bulunmaktadır. Burada da yine öğrencilerin seçme hakkı bulunmakla birlikte; yerleştirmeler sırasında okul başarı puanları, devamsızlık durumu gibi faktörler öncelik bakımından değerlendirmeye alınabilmektedir. Bu genellikle yığılma yaşanan; yani kontenjandan fazla talebin olduğu okullarda öğrenciler arasında öncelik oluşturma bakımından yararlanılan bir uygulamadır.