Blog

Teknolojinin Yararları ve Zararları

Bireylerin eğitim almadan, beslenmeye dek her tür ihtiyacının karşılanmasına yönelik olan araç gereç,  bilgi yöntem ve teknikleri içeren teknoloji giderek gelişiyor. Dün insanlık tarihi elektronik çok basit aygıtları bir teknoloji harikası olarak adlandırırken, bugün yapay zekadan ya da hayatımızı kolaylaştıracak robotların tasarımlarından bahsediyoruz. Teknolojinin gelişmesine paralel biçimde teknolojinin yararları ve zararları sorunsalı  ebeveynlerden, öğretmenlere, toplum bilimcilerden, siyasetçilere dek herkesin konusu olmuş durumda.

Teknolojinin gelişmesine paralel biçimde her platformda gündeme gelen  teknolojinin yararları ve zararları konusu; oldukça kapsamlı bir alan. Teknoloji denildiğinde daha çok teknolojinin yararlarından bahsedilse de  gündelik hayatımızda alışverişten eğitim almaya dek tüm ihtiyaçlarımızı kolay biçimde sağlayabilmemizi olanaklı kılan teknolojik araç gereçlerin zararları saymakla bitmiyor!  

Teknolojinin yararları ve zararları maddeler halinde

Teknoloji günden güne gelişen yapısıyla hayatımızda kolaylık sağlama devam ediyor.  Getirdiği tüm konfor bir yana bırakıldığında teknolojinin yararları ve zararları hakkında neler söylenebilir?

Teknolojik aygıtları iki grupta değerlendirmek gerekir; 

 1. Her birimizin yakından tanıdığı, teknoloji denince ilk aklımıza gelen; tablet, televizyon, teknolojik oyuncaklar, bilgisayarlar gibi elektronik aygıtlar,
 2.  sanayi makineleri,  savaş malzemeleri,  tıbbi cihazlar, ulaşım aygıtları. Bu ikinci  kategoride yer alan teknolojik aygıtlar; hayat konforumuzu giderek daha da arttırsa da insanlığı ve toplum yapısını bir bütün olarak etkileyebilmekte,  siyasal ve yıkıcı etkilere sebep olabilmekte, teknolojinin yarar ve zararları konusunu toplumsal boyutlarda ele almamızı sağlayabilmektedir.

Bireysel olarak kullandığımız teknolojik aygıtları düşündüğümüzde teknolojinin yarar ve zararları maddeler halinde şu şekilde verilebilir:

Teknolojinin yararları ve zararları denildiğinde teknolojinin zararlarından ilk akla gelenler:

 • Tablet, telefon, bilgisayarlar ve televizyonun bilinçsiz kullanıldığında zihinsel bozukluklar,  teknoloji bağımlılığı, öfke kontrol kaybı, görme problemleri, ellerde karıncalanmalar, baş baş ve boyun ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklar yaratır.
 •  Teknolojik aygıtlar dolaylı olarak kişinin internet üzerinden istismar edilmesine bireysel güvenlik sorunlarına ve sanal zorbalık davranışları gibi travmatik yaşantılara yol açabilmektedir.
 • Teknolojinin yararları ve zararları konusunda teknolojik aygıtların sorunlu kullanılması durumunda bireylerin diğer insanlarla ilişkilerinin zarar görebileceği, iş performansları ve hayat kalitelerinin düşebileceği unutulmamalıdır.
 • Teknoloji küresel hızlandırmayı arttıran ve çevre kirliliğine sebep olan yönleri ile zararlı olmaktadır.
 • Teknolojinin zararları arasında, teknolojik aygıtların insanların yaşamını kolaylaştırmasına bağlı olarak insanı tembelliğe ve hazırcılığa alıştırdığı da sayılabilir.

Teknolojinin yararları ve zararları maddeler halinde belirtilirken teknolojinin faydalarından da bahsedilmelidir:

 • Teknoloji denildiğinde ilk olarak teknolojinin insan yaşamını konforlu hale getirerek ve insanın her konuda işini kolaylaştırarak yarar sağladığı akla gelmektedir.
 • Teknolojinin yararları arasında iletişimi kolaylaştırması, sanayi ve üretim sektöründe gelişmeyi ve büyümeyi sağlaması, e-ticaret olanakları ile hayatı kolaylaştırması, üst düzey güvenlik ihtiyacı karşılayabilmesi sayılabilir.
 • Teknoloji ulaşımda kolaylık sağlamakta, uzakları yakın etmektedir.
 • Teknolojinin eğitim dünyasına da uzaktan eğitim olanakları ile yarar sağladığı bir gerçektir.
 • Tıbbi cihazlardaki gelişmeler, hastalıklara çare olmakta ve geçmişin çok önemli hastalıklarında tedaviyi oldukça kolaylaştırmaktadır.

İlginizi çekebilir: YKS Nasıl Çalışılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir