TYT sonuçları | Ortadoğulular Eğitim

TYT sonuçları

Ortadoğulular Eğitim TYT sonuçları

17.06.2019       405      


TYT sonuçları

TYT sonuçları

TYT sonuçları ana başlığında sizlere TYT sınavı hakkında bilgiler vereceğim. TYT sınavı üniversite sınavının ilk oturumudur. İlk oturumunda öğrencilerin temel yeterlilikleri ölçülmektedir. İkinci oturuma girmek isteyenler için zorunlu olan bir alandır. Bu oturum öğrencilerin alacakları puanların yüzde 40 ını etkilemektedir. Diğer sınava göre daha düşük bir yüzde olmasına karşın oldukça önemlidir. Bu sınavdan ne kadar iyi bir puan alınırsa o kadar etkileyici olacaktır. TYT sonuçları 15 Haziran 2019 tarihinde girişlerinden sonra açıklanacaktır. Temel yeterlilik sınavları, alan yeterlilik sınavları ve yabancı dil sınavlarının sonuçları 18 Temmuz tarihinde ÖSYM tarafında açıklanacaktır. Yani yaklaşık olarak sınavdan bir ay sonrasında sonuçlar öğrencilere açıklanacaktır.

TYT sınavı hakkında bilgiler

Üniversite sınavına saatler kalarak öğrencilerin en iyi şekilde değerlendirmeleri önemlidir. Bazı öğrenciler daha fazla üstlerine düşmekte ve bu durum onları olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar geçtiğimiz yıllarsa öğrencilerin girdikleri AYT ve TYT sınavlarını incelediklerinde küçük bir IQ testi olduğunu belirtmiştir. Sınavda çıkan sorular öğrencilerin yeterliliklerini tam anlamı ile ölçmekteydi. Ezberden uzak olarak cevaplamaları gereken bu sınavlar öğrenciler için daha avantajlı olmaktaydı. Bütün bir  yıl emek sarf ederek, öğrenerek ve çaba göstererek yapılan çalışmalar gerçekten de hak ettiği değeri görmekteydi. Bu yıl yapılacak olan sınavda yine aynı şekilde beklenmektedir. Sınav sisteminin bu şekilde olması daha olumlu görülmektedir. Her zaman söylenilen ezberden uzak bir sistem söylemi böylelikle hayata geçmiş olmaktadır.

Üniversite sınav sistemi

Üniversite sınav sistemi bir çok yıl değişiklik göstermiştir. Uzun yıllar girmeyip bu yıl şansını denemek isteyenler yeni sınav sistemine bakayım dediklerinde bunu fark edeceklerdir. Sürekli değişen sınav sisteminde yeni bir döneme girilmiş ve tam olarak oturtulma çabaları başlamıştır. Geçtiğimiz yıllarda sınav sisteminde değişiklik olsa da sınavda sorulan soruların yöntemi aynıydı. Ancak bu yeni olan sistemde sınav sorularının yöntem ve içeriklerinde de bir değişiklik söz konusu. Bu nedenle bu yeni sistemde sınav girecek olan ve uzun yıllar ara vermiş olan kişiler mutlaka sıkı bir araştırma yapmalılar. Sistem yeni olmasına karşın ilk defa bu yıl uygulanmıyor olması bir şans. Geçmiş yıldaki sorular incelenerek ve sınava girenlere danışılarak çalışmalar yapılabilir. Sınav bir gün gibi bir süre kalmışken sadece denemek için girenlerin bir şey yapmalarına gerek yoktur. Gerçi zaman o kadar kısıtlı ki şuan için çalışan öğrenciler de bir şey yapmamalılar. Uzmanlar sınav bir kaç gün kala ders çalışma süresini çok aza indirmeyi ya da tamamen ders çalışmayı artık bırakmalarını söylemektedir. Bazı öğrenciler bu duruma uymamakta son gün hatta son saate kadar çalışmalar yapmaktadır. Ancak uzmanlar kafa karışıklıklarına, daha büyük streslere yol açacağını öne sürerek sınavlara bir kaç gün kala ders çalışmayı bırakmalarını öğrencilere önermektedir.

Bugün ki yazım da sizlere TYT sonuçları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Bir sonra ki yazım da sizlere AYT sonuçları hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalışacağım.

Ortadoğulular Eğitim 2019 TYT soru ve cevapları

2019 TYT soru ve cevapları

2019 TYT soru ve cevapları için sınan akşamı bazı televizyon kanallarından veya dershanelerden yararlanabilirsiniz. Tabi bunun için çözüğünüz testl...

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim TYT sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

TYT sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

TYT sonuçları ne zaman diye daha sınav gelmeden öğrenciler birbirlerine sormaktadır. Sonuçlar Temmuz ayının on sekizinde açıklanacak. Bu tarihte he...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Anadolu Lisesi, Kurs, Anaokulu hakkında bilgi almak için