Eğitim

Verimli Ders Çalışma

Etkili, özverili, disiplinli ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli etkenlerden biridir. Her öğrencinin birbirinden farklı olduğu gerçeği her öğrenci için ders çalışma ve başarıya ulaşma yollarının da farklı olacağını ile doğru orantılıdır. Verimli çalışmanın en temel yolu öğrencinin kendine uygun bir çalışma programı hazırlaması ile başlar. Her öğrencinin dersleri algılama düzeyi gün içindeki zamanlarda değişiklik gösterebilir. Buna bağlı olarak öğrencinin kendine uygun çalışma planı yapması gerekirse bu konuda bağlı olduğu kurumun rehberlik servisinden veya öğretmenlerinden yardım alması uygundur. Öğrencilerin kafasına genellikle takılan soru; “günde kaç saat çalışmalıyım?” dır.

Yukarıda belirtildiği gibi her öğrencinin potansiyeli ve çalışma kapasitesi farklıdır. Bir öğrenci günde iki saat çalışır çok başarılıdır fakat bir başkası 5 saat çalışsa da dersleri iyi değildir gibi durumlar karşımıza çok kez çıkmaktadır. Bu nedenle burada kesin bir saat vermekten ziyade dersin yoğunluğuna, öğrencinin hazırlandığı sınavlara bağlı olarak kendine uygun bir zaman dilimini çalışmaya ayırması genellikle önerilmektedir. Fakat yine de bir bilgi olması açısından üniversiteye hazırlanan bir öğrencinin okul derslerini de çalışacağı düşünürsek günün 5-6 saatini ders çalışmak için kullanması uygun gözükmektedir. Öğrenci ders çalışırken 45 dakika ders çalışıp 10’ar dakika ara vermesi onun ders çalışma verimini artırdığı gözden kaçınılmaz bir gerçektir. Ders arasında mola vermemek veya verilen molanın çok uzun olması çalışma verimini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Verimli Ders Çalışma Programları

Ortadoğulular eğitim kurumları olarak öğrencilerimizin verimli ders çalışmaları konusunda öğrencilerimize yardımcı olmaktayız. Bünyemizde yer alan temel lise gruplarına, üniversiteye ve liseye hazırlık gruplarına, mezun gruplarına verimli ders çalışmaları için çeşitli programlar hazırlamaktayız. Öğrencilerimizin sadece kurum içerisinde değil evlerinde verimli ders çalışmaları adına düşünülen programlarla beraber onları rakiplerinden bir adım önde olmalarını sağlıyoruz. Ankara dershanesi olarak öğrencilerimize verimli ders çalışma konusunda da yardımcı olmaktayız. Sağladığımız sayısız imkanların yanında bireysel ders programları ile beraber öğrencilerimizi rakiplerinden bir sıfır önde olmaları bizim için önemli hususlardan biridir.

Ankara dershanesi olarak bünyemizde yer alan rehberlik öğretmenlerimiz her öğrenci ile birebir ilgilenerek onların özel hayatlarına ve okul saatlerine uygun çalışma programları hazırlamaktadır. Dershane dışında da nasıl ders çalıştıklarını Ankara dershanesi olarak kontrol altına alıyoruz. Ankara dershanenin rehberlik öğretmenleri tarafından hazırlanan ders çalışma programlarının yanında öğrencilere haftalık soru çözüm hedefleri belirlenmektedir. Böylelikle öğrencilerimiz sınav maratonunda çok sayıda soru görme imkanı yakalamaktadır. Ankara dershanesi olarak bu hususa velileride dahil ediyoruz. Öğrenci her ne kadar bilinçlendirilsede verimli ders çalışma konusunda velilere de belli başlı roller düşmektedir. Ankara dershanesinde velilerle yapılan görüşmelerin sonrasında öğrencilere gerekli olan çalışma ortamları hakkında bilgi vermekteyiz.

Ankara temel lisesinin kaliteli eğitim fırsatlarından ve sınav kaygısını sona erdirecek yöntemlerinden yararlanmak adına sizleride kurumumuza davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir