Eğitim

YKS Nedir ?

YKS nedir ? Yeni sistemde sınavlar nasıl gerçekleşecek? Bu sistem öğrenciler için avantaj mı yoksa dezavantaj mı? Gibi onlarca soru öğrenciler tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. YÖK tarafından yapılan açıklamayla birlikte sınav sistemi değişti ve tamamıyla yeni bir sisteme geçildi. Bu sisteme dair bilgiler açıklanmış olsa da ne tip sorularla karşılaşılacağı bilinmemesi öğrencileri hem tedirgin etti hem de motivasyonlarını etkiledi. Ortadoğulular Eğitim Kurumları/ Kızılay, bu hassas dönemde öğrencilerinin dikkatlerini dağıtmamak ve olumsuz düşünceleri en aza indirgemek için uzman PDR hocaları eşliğinde öğrencileriyle bireysel görüşmüş ve olumlu sonuçlar almışlardır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS Nedir ? )

Yükseköğretim Kurumları Sınavı ( YKS ) birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Sınava yüzde 40 etki eden YGS yerine Temel Yetenek Testi (TYT) adı altında, sadece Türkçe ve Matematik derslerinden sorular içeren sınav geldi. Cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleşecek bu testte 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusunu cevaplayacak adayların bu testte aldıkları puanın yüzde 40 ı, daha önce de olduğu gibi nihai puanlarına eklenecek. TYT de adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerilerinin, yani Türkçe yi doğru kullanma, okuma ve anlama, dil hâkimiyeti ile matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca bu sınava girmek zorunludur. İkinci oturum ise Türk Dili ve Edebiyatı, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olacak. İkinci oturumda adayların lise müfredatı bilgisi esas alınacak.

Ortadoğulular Eğitim Kurumları/Kızılay, öncelikle kesin olan verileri alıp, eğitim koordinatörleri ile planlı olarak çalışıp, öğrencilerini bilgilendirmek üzere akıllarda oluşan soru işaretlerini kaldırmıştır. Çünkü ne olursa olsun Ankara Ortadoğulular Eğitim Kurumları/ Kızılay, 15 yılın vermiş olduğu deneyimlere dayanarak öğrencilerini asla yarı yolda bırakmaz. Amaçları, öğrencilerinin hedeflerine göre şekillenir.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Bu yazımızda sizin için YKS nedir ? Sorusunu cevapladık.