Yks Puan Hesaplama | Ortadoğulular Eğitim

Yks Puan Hesaplama

Ortadoğulular Eğitim Yks Puan Hesaplama

14.06.2019       540      


Yks Puan Hesaplama

Yks Puan Hesaplama

YKS sınavına duyulan heyecan, üniversite diplomasını almak isteyenlerin hayatında merkezi bir konuma oturmuştur. Bu yıl ikinci defa yapılacak olan yks puan hesaplama konusu da çok önemlidir.

Temel sınav (TYT) ve alan sınavı (AYT) olarak bilinen ve tüm öğrencileri yakından ilgilendiren üniversite sınavı (YKS) için geri sayım başladı. 2018’den itibaren yeni bir sınav sistemi olarak ülkemizde uygulanmaya başlamış olan bu sınavın puan türleri, ders içerikleri, puan hesaplaması gibi her detayı bilmek gerekir.

YKS Hesaplama Sistemi

ÖSYM, Yükseköğretim Sınavı (YKS), aday puanlarını sayma kriterlerini güncellemek için geçen sene bir adım atmıştı. 2018 YKS ilk oturumunda, ağırlıklı puanları değerlendirmek için en az 0.5 Türkçe veya temel matematik neti yapılmalıdır. Bir alan yeterlilik testi olan AYT, uygun mesleğe yerleşmek için bir basamak görevi görür ve puan türünü hesaplamak için testlerden en az 0,5 net yapılmalıdır.

Karar vermeden önce, her biri önemli olan temel matematik ve Türkçe sınavları çerçevesinde, en az 0.5 net yapılması gerekiyor. Bu netler size sınavdan 150 barajı geçirmek için destek sağlayacaktır. AYT’daki ağırlıklı puanları hesaplamak için, adayların ilgili testlerden en az 0.5 ham puan almış olması gerekir.

YKS Kaç Sorudan Oluşur?

Yükseköğretimde ilk üniversite sınavı olan TYT’de Türk dili bilgisi testinin 40 sorusuna ek olarak, sosyal bilimlerde 20 soru (coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi, felsefe, tarihçe), Temel matematikte 40 soru ve ek olarak 20 soru da fen bilimlerinde sorulmuştur. Tüm bu sorular yks puan hesaplama kısmında etkilidir.

Her sınavda her test için standart bir puan bulunmaktadır. Baraj TYT'de kurulur, her yıl yaklaşık 2 milyon aday bu sınavlarda barajı geçmek ve bir yere yerleşmek için imkan kollar. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), TYT barajını 140'tan 150'ye çıkarmıştır.

Standart test puanlarını hesaplamak için aşağıdaki prosedür kullanılacaktır:

Her adayın sınavlara verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir.

Yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından düşülecek ve adayın net ??puanı bulunacaktır.

Testin ortalama ve standart sapması, geçen yıl tüm adaylardan alınan ham puanlar kullanılarak hesaplanacaktır.

Tüm adaylar için bu ortalama ve standart sapma kullanılarak puan hesaplanacaktır.

Analizden sonra sınavda hatalı bir soru tespit edilirse, ilgili testte en az bir cevabı olan tüm adayların bu soruyu da doğru cevaplamış sayılması sağlanacaktır.

İkincil başarı göstergesi (OBP) için değer aralığı 250-500'dür.

Bu OBP daha sonra herkes için tek faktör olarak kullanılan 0.12 faktörü ile çarpılır ve okul puanı da net puana eklenir.

Sonuç olarak, en düşük not alan öğrenci okuldan 30 (0,12 x 250 = 30) en yüksek notla mezun olan öğrenciler OBP için 60 puan alacaktır. Bu şekilde yks puan hesaplama işlemi tamamlanır.

Ortadoğulular Eğitim Öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller dileriz.

Öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller dileriz.

Karne alan öğrencilerimizi tebrik eder, tüm öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller dileriz.Başarılarla dolu ikinci dönem için hazırız !

← Devamını Oku
Ortadoğulular Eğitim 2019 TYT ve AYT Ne Zaman Açıklanacak ?

2019 TYT ve AYT Ne Zaman Açıklanacak ?

    Birçok öğrencinin beklediği üniversite sınavları sonunda geldi ve öğrenciler artık sınavların açıklanacağı tarihi merak ediyor. ÖSYM’nin yayınl...

Devamını Oku →

İlgili Yazılar

0312 272 20 02

HEMEN FORMU DOLDURUN

Anadolu Lisesi, Kurs, Anaokulu hakkında bilgi almak için