Eğitim

YKS Tercihleri

YKS tercihleri 18 Temmuz’un ardından açıklanan sonuçlar ile birlikte başlayacak olan bir süreç. Bu süreç içerisinde öğrenciler şimdiden tahmini olarak hesapladıkları sonuçlara göre ve geçmiş yılların okul taban puanlarına göre okulları araştırmaya ve tercih listelerine yazmaya başlamış durumdalar. YKS sınavı öğrencilerin mesleki yeterliliklerini en iyi şekilde yükseklere taşıyacak olan üniversite eğitimini alabilmek için girecekleri sınavlardır. Bu sınavların sonuçlarına göre öğrenciler tercih hakkında bulunabilecekler. Her kademe geçişinde öğrencilerin girdikleri büyük sınavlardan bir tanesi olan YKS sınavı elbette çok önemli ancak hayatın tam da merkezinde yer alan bir sınav değil.

YKS kaç oturum?


YKS sınavı iki oturum şeklinde öğrencilere uygulanıyor. öğrenciler bu sınavda ilk oturumda temel beceriler ile ilgili soruları çözüyor. Bu bölüm ikinci oturuma girmek isteyenler ve tercih yapmak isteyenler için zorunlu olan oturum. İkinci oturumda ise öğrenciler alanları ile ilgili olan soruları yanıtlıyorlar. İkinci oturuma öğrenciler daha büyük önem vermektedirler. Her iki oturumunda ortalaması alınarak hesaplanan puan aralığında ilk oturumdan ziyade ikinci oturumun öğrencilere getirisi biraz daha fazla. Bu nedenle öğrenciler alan sınavını daha çok önemsemektedirler. Bir diğer nedeni ise alan sınavı öğrencilerin meslekte seçecekleri alan ile ilgili olduğu için bu daha önemli olarak görünmekte. Sınavda çıkan sorular öğrencilerin ezberden uzaklaşmaları için bilgilerini, ölçebilecek olan sorular ile donatılmış sınavlardır. öğrenciler bu sınavlarda kendi bilgilerini en iyi şekilde ölçmektedirler.

YKS sınavına hazırlık kursları

YKS tercihleri ana başlığı altında şimdi de sizlere YKS sınavına hazırlanan öğrencilerin gitmiş oldukları kursu ya da dershanelerden bahsedeceğim. Günümüzde hangi kademe de olursa olsun öğrenciler bir kurumdan destek alma ihtiyacı içerisine girmektedir. Öğrenciler yardım alarak tam olarak o sınava hazırlayan kurumları sıklıkla tercih etme ihtiyacı hissetmektedirler. Öğrencilerin bu ihtiyaçları neticesinde bu alanda hizmet veren yani sadece sınava yönelik olarak öğrencileri destekleyen kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar öğrencilerin sınavda başarılı olabilmeleri ve sınavda başarı yakalayabilmeleri içi her şeyi yapmaktadırlar. Öğrencilerin başarılı ola-bilmeleri için sürekli olarak ders çalışmaları yani çalışma prensibini öğrenmeleri gerekir. Bu noktada kurumlar öğrencilere yardımcı olmaktadır. Öğrencilerin iyi bir şekilde düzenli çalışmaları için bu sürece tam olarak hazır olmaları için yardımcı olurlar. Kurumlarda öğrencilere anlatılan konular sınav konularını kapsamaktadır. öğrencilerin konu eksiklikleri verilen uzun süreli dersler uya da ek dersler ile tamamlamaya çalışılır. Hala eksiği olan öğrencilere ise bu alanda yardımcı olmak için bireysel olarak o konu anlatımı sağlanır. öğrencilerin soruları tam olarak kavraması ve soru çözümlerini hızlandırmaları zamandan kazanmaları için sürekli olarak öğrencilerine soru çözümleri yaptırmaktadırlar. Öğrenciler soru çözümleri ile birlikte daha fala soru stilini görebilirler. Bu da sınavda öğrencilere avantaj sağlar.


2024 Ortadoğulular Erken Kayıt Dönemi Başladı!


CAPTCHA Resmi

Bu spam önlememize yardımcı olur, teşekkürler.

Bugün ki yazım da sizlere YKS tercihleri hakkında faydalı olabilecek bilgiler vermeye çalıştım.